Gratis verzending door heel NL & BE bij €35 of meer

In het kort

Een dreumes van 1 tot 2 jaar heeft 11 tot 14 uur slaap per etmaal nodig, inclusief dutjes. Wil hij niet slapen, dan zit het meestal in een van drie dingen: het dagschema klopt niet meer (vaak rond de overstap van 2 naar 1 dutje, tussen 15 en 18 maanden), hij oefent zijn eigen wil, of hij zit in een regressie rond 12, 15 of 18 maanden. Maak eerst het ritme kloppend en reageer daarna elke avond op dezelfde, rustige manier.

Een dreumes van 1 tot 2 jaar heeft 11 tot 14 uur slaap per etmaal nodig, inclusief dutjes (AASM). Wil je dreumes niet slapen, dan zit het meestal in een van drie dingen: het dagschema past niet meer, vaak rond de overstap van 2 naar 1 dutje tussen 15 en 18 maanden; hij oefent zijn eigen wil; of hij zit in een regressie rond 12, 15 of 18 maanden. Maak eerst het ritme kloppend en reageer daarna elke avond op dezelfde, rustige manier.

In dit artikel
  1. In het kort: slaap en wakkertijd per leeftijd
  2. Dreumes wil niet slapen: de meest voorkomende oorzaken
  3. Slaapproblemen dreumes: wat zie je per leeftijd?
  4. Dreumes, regressie of peuter: welke pagina past bij jou?
  5. Dreumes wil 's avonds niet slapen
  6. Dreumes wordt 's nachts wakker en wil niet meer slapen
  7. Dreumes wil niet slapen overdag
  8. Stappenplan: zo pak je het aan
  9. Wanneer naar het consultatiebureau of de huisarts

In het kort: slaap en wakkertijd per leeftijd

Leeftijd Slaap per etmaal Dutjes Wakkertijd
12 maanden 14 tot 15 uur 2, samen 2,5 tot 3 uur 2,5 tot 3 uur, voor de nacht tot 4 uur
15 maanden 12 tot 14 uur 2, soms 1 3,5 tot 4 uur (2 dutjes) of 4,5 tot 5 uur (1 dutje)
18 maanden 12,5 tot 14 uur 1 middagdutje van 1,5 tot 2,5 uur 5 tot 5,5 uur voor, 4 tot 5 uur na het dutje
21 maanden 12 tot 13,5 uur 1 middagdutje van 1,5 tot 2 uur 5,5 uur voor, 4,5 tot 5 uur na het dutje

De nacht blijft in deze hele periode ongeveer 11 tot 12 uur, met een bedtijd rond 19:00 tot 19:30 uur. Voorbeeldschema's per leeftijd staan in slaapschema dreumes 15 maanden, 18 maanden en 19 tot 23 maanden.

Dreumes wil niet slapen: de meest voorkomende oorzaken

  • Het dutje klopt niet meer. Te veel of te laat slapen overdag maakt dat je dreumes 's avonds niet moe is. Te weinig maakt hem overmoe, en dan gaat hij juist draaien.
  • Eigen wil. Vanaf ongeveer 18 maanden ontdekt je dreumes dat hij nee kan zeggen. Bedtijd is daar een mooi moment voor.
  • Verlatingsangst. Scheidingsangst kan volgens het NJI doorgaan tot in het derde levensjaar. Je dreumes wil dan vooral dat jij blijft.
  • Ontwikkeling. Lopen, klimmen en de eerste woordjes houden zijn hoofd bezig, ook in bed.
  • Kiezen. De eerste kiezen komen rond deze leeftijd door en kunnen een paar nachten onrustig maken.
  • Gewoonte. Melk in de nacht of in slaap vallen met jou ernaast wordt iets wat hij elke keer weer zoekt.

Slaapproblemen dreumes: wat zie je per leeftijd?

Rond 12 maanden doet je kindje vaak kortere dutjes en weigert het tweede dutje, terwijl het nog niet toe is aan 1 dutje. Houd de 2 dutjes vast. Meer in slaapregressie 12 maanden.

Rond 14 tot 16 maanden wisselt het per dag: soms 1 dutje, soms 2. Beweeg mee en breng hem na een kort dutje eerder naar bed. Zie slaapregressie 15 maanden en, voor de overstap zelf, wanneer van 2 naar 1 slaapje.

Rond 18 maanden draait het vaak om strijd bij bedtijd en de eigen wil. Deze regressie duurt meestal 2 tot 6 weken. Lees slaapregressie 18 maanden.

Van 19 tot 24 maanden zie je soms vroeg wakker worden of uit bed klimmen. Kijk dan bij peuter of dreumes vroeg wakker en dreumes klimt uit bed.

Dreumes, regressie of peuter: welke pagina past bij jou?

Jouw situatie Lees verder
Kind van 1 tot 2 jaar, slaapt al langer moeizaam Deze pagina
Sliep goed en ineens niet meer, rond 12, 15 of 18 maanden De regressiepagina van die leeftijd
Wordt 's nachts wakker voor de fles of de borst Nachtvoeding na 1 jaar
Kind van 2 jaar of ouder Peuter wil niet slapen
Baby jonger dan 1 jaar Baby wil niet slapen

Dreumes wil 's avonds niet slapen

Begin bij de klok. Tel vanaf het einde van het laatste dutje: bij 1 dutje ligt de bedtijd ongeveer 4 tot 5 uur later. Is je dreumes om 14:30 wakker, dan past 19:00 tot 19:30 uur. Was het dutje kort of mislukt, ga dan liever een half uur eerder.

Houd daarna het ritueel kort en elke avond gelijk: tandjes poetsen, pyjama en slaapzak, een of twee boekjes, een liedje, bed. Mindell vond dat kinderen met zo'n vast ritueel sneller in slaap vielen en minder vaak wakker werden. Bij protest zeg je een vaste zin en ga je weg; komt hij uit bed of roept hij, breng hem dan rustig en zonder discussie terug.

Dreumes wordt 's nachts wakker en wil niet meer slapen

Ligt je dreumes midden in de nacht een uur vrolijk te kletsen of boos te roepen, dan heeft hij vaak al genoeg geslapen. Kijk of het dutje te lang is of te laat eindigt, of de bedtijd te vroeg ligt. Houd de nacht saai: gedimd licht, weinig woorden, niet uit bed om te spelen. Wordt hij wakker voor melk, dan is dat na 1 jaar meestal gewoonte en geen honger. Hoe je dat afbouwt staat in nachtvoeding na 1 jaar.

Dreumes wil niet slapen overdag

Een dreumes heeft zijn middagdutje nog hard nodig. Weigert hij het tweede dutje rond 15 maanden, dan is dat vaak het teken dat hij toe is aan 1 dutje. Weigert hij het enige dutje, leg hem dan toch op de vaste tijd neer voor een uur rust in een donkere kamer, en breng hem die avond eerder naar bed. Een dag zonder dutje betekent nog niet dat het dutje eraf kan.

Stappenplan: zo pak je het aan

  1. Schrijf een week op hoe laat je dreumes wakker wordt, slaapt en naar bed gaat. Met het ritme van je dreumes bijhouden in de Numsy-app zie je het patroon sneller.
  2. Pas het schema aan aan de leeftijd: zie de tabel hierboven of alle slaapschema's per maand.
  3. Kies een vaste bedtijd en een ritueel van 20 tot 30 minuten.
  4. Spreek met elkaar af hoe jullie reageren als hij huilt of uit bed komt. Wat ik ouders altijd meegeef: liever een aanpak die jullie allebei volhouden dan de perfecte aanpak.
  5. Houd het 1 tot 2 weken vol voor je iets anders probeert.

Wanneer naar het consultatiebureau of de huisarts

Bespreek het met het consultatiebureau als je dreumes al weken slecht slaapt en niets helpt, als hij overdag erg moe of prikkelbaar is, of als hij hard snurkt, adempauzes heeft of met open mond slaapt. Ga naar de huisarts bij koorts, oorpijn of als hij ziek lijkt. En vraag ook hulp als jij zelf door het slaaptekort niet meer goed functioneert.

Verder lezen

Bronnen

Geschreven door Josanne Verhoof, pedagoog en babyslaapcoach (Villa Bimbi), slaapbegeleiding voor kinderen van 0 tot 5 jaar.

Laat een reactie achter

Deze site wordt beschermd door hCaptcha en het privacybeleid en de servicevoorwaarden van hCaptcha zijn van toepassing.

Meer rust in jullie dagen en nachten

Numo

Houd slaaptijden en wakkertijden bij met één tik. De app voorspelt het volgende dutje en Numo, de slaapcoach, denkt met je mee.

Probeer 7 dagen

Eerst 7 dagen proberen

★ 4,9 in de App Store

Numsy Shush White Noise Machine

Handig bij dit artikel

Numsy Shush White Noise Machine

Door duizenden ouders gebruikt voor rustigere nachten.

Bekijk product

Latest Stories

Deze sectie bevat momenteel geen content. Voeg content toe aan deze sectie met behulp van de zijbalk.

Veelgestelde vragen

Mijn dreumes wil niet slapen, wat kan ik doen?

Kijk eerst naar het dagschema: hoe lang zit er tussen het dutje en bedtijd? Bij 1 dutje is dat 4 tot 5 uur, bij 2 dutjes ongeveer 3 tot 4 uur. Klopt dat, houd dan het ritueel kort en elke avond gelijk, en breng je dreumes rustig en zonder discussie terug naar bed. Geef het minstens 1 tot 2 weken.

Wat zijn de meest voorkomende slaapproblemen bij een dreumes?

Niet willen slapen bij bedtijd, 's nachts wakker worden en lang wakker blijven, vroeg wakker worden, het dutje weigeren en uit bed klimmen. Achter de meeste zit een schema dat niet meer past bij de leeftijd, een regressie of een gewoonte zoals melk in de nacht.

Dreumes wil niet slapen overdag, moet het dutje eraf?

Bijna nooit. Een dreumes heeft tot zijn tweede verjaardag en meestal nog lang daarna een middagdutje nodig. Weigert hij het tweede dutje, dan is hij vaak toe aan 1 dutje. Weigert hij het enige dutje, leg hem dan toch neer voor een rustmoment en breng hem die avond wat eerder naar bed.

Dreumes wordt 's nachts wakker en wil niet meer slapen, wat nu?

Vaak is er te veel slaap overdag of ligt de bedtijd te vroeg, waardoor hij 's nachts uitgerust is. Kort het dutje iets in en laat het uiterlijk rond 15:00 uur eindigen. Houd het 's nachts saai: weinig licht, weinig praten, niet uit bed om te spelen. Wordt hij wakker voor melk, lees dan over nachtvoeding na 1 jaar.

Is mijn dreumes van 15 of 18 maanden in een slaapregressie?

Dat kan. Rond 15 maanden valt het samen met lopen en het begin van de overstap naar 1 dutje en duurt het meestal 2 tot 4 weken. Rond 18 maanden speelt vooral de eigen wil en duurt het meestal 2 tot 6 weken. Houd het ritme vast en verander niet alles tegelijk.